"UE będzie musiała współpracować z talibami". Szefowie unijnej dyplomacji rozmawiali o Afganistanie

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Unia Europejska będzie musiała współpracować z talibami, chociażby po to, aby zapewnić wsparcie narodowi afgańskiemu, nawet jeśli nie uznaje ich za prawowite władze tego kraju.

2021-08-17, 20:41

"UE będzie musiała współpracować z talibami". Szefowie unijnej dyplomacji rozmawiali o Afganistanie

Powiązany Artykuł

talib 1200 pap.jpg
Afganistan znów pod rządami talibów. Jak rozpoczął się konflikt, który zatoczył koło?

- Nie mogę powiedzieć, ze mamy zamiar uznać państwo talibów - mówił Josep Borrell na konferencji prasowej po spotkaniu online z unijnymi szefami resortów spraw zagranicznych. - Powiedziałem jedynie, że musimy z nimi porozmawiać o wszystkim, chociażby próbując chronić kobiety i dziewczęta. Nawet po to musimy się z nimi skontaktować - wyjaśniał.

Czytaj także:

Dodał, że Unia przedstawi warunki dalszej pomocy, akcentując prawa człowieka. - Wiem, że kiedy to mówię, trochę to wygląda na pobożne życzenia - podkreślał.

REKLAMA

Josep Borrell mówił też, że do Afganistanu musi nadal docierać pomoc humanitarna, a nawet powinno się ją zwiększyć. Jednak- jak akcentował - powinna ona płynąć tylko do rządu afgańskiego.

Wideokonferencja szefów dyplomacji krajów członkowskich UE ws. sytuacji w Afganistanie

Dyskusja koncentrowała się wokół reakcji UE na bieżący rozwój sytuacji w Afganistanie, koordynacji działań ewakuacyjnych i humanitarnych oraz wyzwań dotyczących potencjalnej koordynacji pomocy rozwojowej dla ludności afgańskiej.

Powiązany Artykuł

shutterstock wojsko usa afganistan 1200.jpg
Kosztowna interwencja. Amerykanie wydali biliony dolarów na wojnę w Afganistanie

- Unia Europejska musi w zaistniałej w Afganistanie sytuacji działać dwutorowo: oprócz koordynacji najpilniejszych działań humanitarnych, niezbędna jest refleksja na temat przyszłości stosunków UE z Afganistanem - powiedział podsekretarz stanu Marcin Przydacz podczas dzisiejszego zwołanego w trybie pilnym posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE, poświęconego sytuacji w Afganistanie.

REKLAMA

Wiceminister Marcin Przydacz poinformował o decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o wydaniu 45 wiz humanitarnych dla Afgańczyków zatrudnionych w unijnej placówce oraz członków ich rodzin, która jest elementem szerszych działań na rzecz sprowadzenia także polskich obywateli oraz obywateli Afganistanu, którzy wspierali budowę demokratycznego państwa i dziś pozostają w niebezpieczeństwie.

Zwrócił także uwagę na wpływ sytuacji w Afganistanie na wzmożoną presję migracyjną na zewnętrzne granice UE, w tym granicę Polski z Białorusią. Wiceszef polskiej dyplomacji zaapelował również o wysiłki polityczne na rzecz zachowania dorobku ostatnich 20 lat zmian w Afganistanie w wymiarze obrony podstawowych wolności obywatelskich, w szczególności praw kobiet i dziewcząt.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej